Czym powinien się charakteryzować dobry materac wysokoelastyczny?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy do łóżek. Można wyróżnić materace kokosowe, lateksowe, piankowe i wiele innych, jednak dużą popularnością cieszą się materace wysokoelastyczne. Jakie są zalety tego typu materaca i czym charakteryzują się te modele? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tego typu materacami.

Czym są materace wysokoelastyczne?

Materace określane mianem wysokoelastycznych wyprodukowane są z pianki poliuretanowej, która charakteryzuje się niezwykle dużą elastycznością. Pianka typu HR, bo o niej mowa, ma niejednorodną budowę komórkową, dzięki czemu jej struktura jest zróżnicowana i porowata. Materac, który jest z niej wykonany, ma przede wszystkim lepsze właściwości w porównaniu do materaców zrobionych z innych materiałów.

Jaka jest różnica między materacem termoleastycznym a wysokoelastycznym?

Wiele osób myli materace termoelastyczne z wysokoelastycznymi. Jaka jest więc między nimi różnica? Przede wszystkim materac termoelastyczny reaguje na nacisk i temperaturę ciała, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do sylwetki. Z drugiej jednak strony ten typ materaca utrzymuje stałą temperaturę, więc nie będzie odpowiedni dla osób, którym jest w nocy za gorąco. W tym przypadku lepszym wyborem będzie więc materac wysokoelastyczny, który nie tylko zapewnia odpowiedni komfort termiczny, ale gwarantuje również lepsze podparcie dla kręgosłupa.

Jakie są rodzaje materacy wysokoelastycznych?

By materac wysokoelastyczny jak najlepiej spełniał swoje zadanie, pianka wysokoelastyczna zazwyczaj jest łączona z innymi rodzajami tego materiału. Według tego można też wyróżnić dwa główne typy materacy wysokoelastycznych:

  • materace z pianką termoelastyczną – dedykowany jest osobom starszym i cierpiącym na choroby kręgosłupa. W tego typu materacach pianka termoelastyczna odpowiada za idealne dopasowanie do ciała, a wysokoelastyczna nadaje mu sprężystości i odporności na odkształcenia.
  • materace hybrydowe – w tym modelu wysokoelastyczna pianka została połączona z techniką materaca sprężynowego. Dzięki temu, że materac składa się z zamkniętych w komorach sprężynach, nie odkształca się podczas ruchów drugiej osoby, więc jest idealny dla par. Dedykowany jest również osobom o dość dużej wadze.

Jakie są zalety materacy wysokoelastycznych?

Istnieje wiele zalet związanych z materacami wysokoelastycznymi. Pierwszą z nich jest przede wszystkim wytrzymałość, gdyż jest to inwestycja na wiele lat. Na uznanie zasługuje też wspomniana wielokrotnie w artykule sprężystość oraz duża elastyczność. Materace wysokoelastyczne charakteryzują się również dobrą wentylacją, doskonale przepuszczają powietrze, nie gromadzą wilgoci, więc nie są pożywką dla bakterii i roztoczy, przez co mogą po nie sięgać alergicy.

Czy materace wysokoelastyczne mają jakieś wady?

Niestety każde rozwiązanie ma pewne wady, które w tym przypadku wynikają z indywidualnych preferencji, ale też możliwości finansowych osoby kupującej. Trzeba bowiem zaznaczyć, że materace wysokoelastyczne są droższe w porównaniu do swoich odpowiedników, w którym zastosowano sprężyny czy zwykłą pianką poliuretanową. Wysoka cena wynika jednak z nieporównywalnie lepszej jakości.

Minusem może być również większe poczucie twardości – po położeniu się na materac nie można poczuć efektu zapadania się, lecz lekki opór. Oczywiście dla jednych osób może to być wada, jeśli jednak użytkownikowi zależy na zdrowym kręgosłupie, niewątpliwie jest to zaleta tego typu materacy.

Materace wysokoelastyczne to doskonała propozycja dla każdej osoby, która szuka dobrej jakości materaca na długie lata. Taką ofertą może się pochwalić Koło materace – opinie na ich temat zawsze są pozytywne, a nasi klienci zawsze podkreślają, że wypoczynek na tego typu materacach jest znacznie lepszy, niż miało to miejsce w przypadku innych modeli.